Sky Tower, największa dotychczas wrocławska inwestycja, miał liczyć około 258 metrów wysokości i tym samym być najwyższym budynkiem w Polsce. Problemy zaczęły się w listopadzie 2008, kiedy wstrzymano czasowo budowę z powodu kryzysu światowej gospodarki. Chociaż roboty zostały wznowione w połowie lipca roku bieżącego, mówi się o tym, że budynek będzie niższy o 78 metrów.
Przyjrzyjmy się najważniejszym faktom związanym z wrocławską inwestycją. Projekt opracowało wrocławskie biuro architektoniczne WALAS Sp. z o. o., a autorem pomysłu jest Łukasz Magdziarz. W styczniu roku 2006 główny inwestor, spółka LC Corp SA nabyła grunt o powierzchni 27 367 m2 pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich, Gwiaździstą, Wielką oraz Szczęśliwą. Pomiędzy czerwcem a wrześniem 2007 miało miejsce wyburzanie znajdującego się na tym terenie budynku Poltegor. W marcu roku 2008 rozpoczęto budowę Sky Tower.
Zgodnie z projektem, wieżowiec miał być pionierskim przedsięwzięciem na skalę kraju. W najwyższym w Polsce budynku znajdować się miały apartamenty, biura, galerie handlowe i centrum rekreacji. Dzięki zróżnicowanym zakresie funkcji, Sky Tower ma stanowić swoiste miasto w mieście. Wieżowiec ma być nową wizytówką Wrocławia świadczącą o dynamicznym rozwoju i nowoczesności miasta.
W związku z budową nowatorskiego wieżowca, pojawiło się wiele kontrowersji na jego temat. Pierwotny projekt architektów często był poddawany krytyce, ale z inicjatywy Leszka Czarneckiego (głównego akcjonariusza LC Corp) całkowicie zmieniona została koncepcja architektoniczna. Wciąż jednak wielu mieszkańców Wrocławia uważa, że wysokość Sky Tower nie będzie komponowała się z architekturą miasta, w którym najwyższym obecnie budynkiem jest „zaledwie” 72 metrowy akademik Kredka.
Największym problemem dla wrocławskiej inwestycji okazał się kryzys gospodarczy. W listopadzie 2008 Leszek Czarnecki zdecydował się na wstrzymanie budowy i odkupienie inwestycji od własnej spółki. Spowolnienie gospodarki spowodowało mniejsze niż przewidywano zainteresowanie lokalami i apartamentami w obrębie Sky Tower. Niedawno złożono do urzędu nowy wniosek o pozwolenie na budowę, z którego wynika, że budowla będzie o 78 metrów niższa, niż planowano i liczyć będzie 180 metrów wysokości.
Leszek Czarnecki zapewnia, że inwestycję chce ukończyć a zakończenie budowy planowane jest na rok 2011. Chociaż wieżowiec „nie sięgnie chmur”, po wszystkich trudach i kontrowersjach związanych z realizacją projektu, nadal ma szansę stać się nową wizytówką stolicy Dolnego Śląska.
Artykuł dzięki uprzejmości Studio3Design